Rehabilitacja osób starszych

17 stycznia 2022 by Mateusz Murawiecki2
rehabilitacja-koronowo-1200x1113.jpg

Geriatria

Pracując z osobami starszymi podczas sesji w gabinecie rehabilitacji w Koronowie, oraz w podczas rehabilitacji domowej w Koronowie głównym celem jest możliwie największe opóźnienie zmian inwolucyjnych (rozwój wsteczny) towarzyszących procesowi starzenia. Jeżeli jest to możliwe praca z seniorem powinna być ukierunkowana na poprawę wskaźników wytrzymałości fizycznej oraz krążeniowo-oddechowej a także poprawić koordynację nerwowo mięśniową. Nawet gdy pacjent nie jest obciążony dodatkowymi chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy demencja warto wdrożyć tak zwaną fizjoprofilaktykę aby nie dopuścić do powstania zmian wtórnych z nieczynności takich jak zmiany stawowe, zaniki mięśniowe czy ograniczenia ruchu.

rehabilitacja_osob_starszych

Przy samodzielnych ćwiczeniach w domu należy pamiętać o unikaniu ćwiczeń wymagających:
– wysiłków statycznych,
– skłonów i ćwiczeń wykonywanych w szybkim tempie,
– ćwiczeń wymagających złożonej koordynacji i dużej liczby nieznanych zadań ruchowych,- ćwiczeń wymagających aktywizacji tłoczni brzucha
Należy pamiętać że u osób starczych o małej wydolności fizycznej już niewielki wysiłek może być obciążeniem granicznych możliwości. Ponieważ procesy powrotu do normy w podeszłym wieku są powolne, wskazane są przerwy między intensywnymi zajęciami.

 

Ważnym podczas pracy z osobami starszymi w gabinecie oraz podczas wizyt domowych jest również fakt iż są oni bardzo zróżnicowaną grupą. Osoby będące w tym samym wieku kalendarzowym mogą zdecydowanie różnić się od siebie wiekiem biologicznym. Między 6 a 8 dekadą życia występuje redukcja tkanki kostnej, stąd tak częstym jest zjawisko osteoporozy wśród osób starszych. Niekorzystne zmiany dotyczą również układu oddechowego, mięśniowego i nerwowego.

Mając na uwadze priorytetowo dobro naszych podopiecznych, ciągle doszkalamy się w dziedzinie rehabilitacji naszych pacjentów w każdym wieku. Aktualna wiedza i doświadczenie pozwalają nam przeprowadzać ćwiczenia w sposób bezpieczny dla pacjenta ale też wykorzystać do maksimum jego możliwości.

Zobacz także: REHABILITACJA DOMOWAREHABILITACJA KORONOWO