IMG_20220614_190250-1200x900.jpg

W czasie pracy z pacjentami wymagającymi rehabilitacji i zabiegów fizjoterapeutycznych w Koronowie i okolicach często spotykamy się z zespołami bólowymi kręgosłupa.

Czynnościowo kręgosłup można podzielić na dwie części, między którymi występuje dość duże podobieństwo. Pierwsza część to odcinek szyjny z głową, druga to klatka piersiowa i odcinek lędźwiowy. Kręgosłup spełnia dwojaką funkcje. Przednia część utworzona z trzonów kręgowych stanowi element podporowo-nośny. Tylna utworzona przez łuki i wyrostki- spełnia rolę dynamiczną. Słup kręgosłupa wyraźnie zwęża się ku górze. Obciążenie kręgosłupa stopniowo wzrasta od góry ku dołowi. Pod wpływem narastających obciążeń kręgi stały się w procesie ewolucji coraz większe i mocniej zbudowane. MEDEK KORONOWO Oprócz tego znaczący wpływ na taką konstrukcję kolumny kręgosłupa mają uwarunkowania dynamiczne związane z napędowym charakterem kończyn dolnych. W odcinku krzyżowym obciążenia przenoszone są z kręgosłupa poprzez obie kości miednicy na kończyny dolne.
Ciekawostką jest że powierzchnie trzonów górne i dolne są porowate i łączą się za pomocą krążków międzykręgowych tak zwanych „dysków” które w niesprzyjających warunkach mogą dawać bardzo wyraźne objawy bólowe.

Zespoły bólowe kręgosłupa mogą być następstwem:
-wad wrodzonych
-schorzeń wieku dorastania głowinie skolioz
-urazów
-przeciążeń
-procesów degeneracyjnych
-choroby dyskowej

W Centrum rehabilitacji i terapii MEDEK w Koronowie stosujemy zasadę wg której fundamentalnym jest zgłębienie i przeanalizowanie przyczyny bólu. Indywidualna rozbieżność odzwierciedlanego bólu domaga się osobistego podejścia do pacjenta szczególnie, gdy spotkamy się z bólem przewlekłym trwającym całe miesiące a niekiedy lat.

Zobacz także: REHABILITACJA KORONOWOREHABILITACJA DOMOWAUrazy Rdzenia Kręgowego Koronowo – URK