CME-MEDEK-KORONOWO.jpeg

Metoda CME Cuevas medek exercises
Pomysłodawcą, twórcą, oraz osobą która rozwijała tą metodę jest Ramon Cuevas. Uzyskał on dyplom fizjoterapeuty w Santiago de Chile w listopadzie 1969r a już rok później przeprowadził się do Caracas w Venezuaeli aby móc pracować z dziećmi wymagającymi podwyższonej troski zarówno w zakresie fizycznym jak i psychicznym. Większość dzieci z którymi Ramon pracował podczas pierwszych lat swojej kariery zawodowej było dotknięte zespołem Downa zwłaszcza formą upośledzającą własną zdolność do przemieszczania się. W tym czasie światowa rehabilitacja oparta była na metodzie Neumann & Neurode: polegającej na biernej gimnastyce, Bobath, oraz Delacato & Doman również polegająca na intensywnym paterningu i biernym narzucaniu stereotypów ruchowych. W tamtych czasach rehabilitacja dzieci z MPD polegała na dwóch zasadach : dziecko musiało być starsze niż 2 lata i dziecko musiało współpracować (wykonywać polecenia) terapeuty. Po dwóch latach spędzonych w Venezueli Ramon doszedł do wniosków ze używając dotychczasowego podejścia nie jest w stanie dać małym pacjentom zauważalnej poprawy ich stanu zdrowia. Terapia oparta była na powtarzaniu już znanych im funkcjach i czynnościach. Uznał również że metody oparte na pełnej współpracy i motywacji z dzieckiem są iluzoryczne oraz niemożliwe do uwolnienia pełnego potencjału motorycznego dzieci.Medek Koronowo

Na początku 1972 r. Ramon ustanowił cel swojej pracy aby stworzyć metodę ćwiczeń, która będzie prowokowała automatyczne posturalne reakcje od dzieci które są opóźnione ruchowo. Zauważył również, że im bardziej dystalnie zaaplikuje się pomoc dziecku, tym silniejsze reakcje antygrawitacyjne można sprowokować.

Dzięki zmianom w światowym podejściu do rehabilitacji dzieci już niemowlęta zaczęły korzystać z rehabilitacji co stworzyło świetną okazję do rozwoju metody. Po roku pilotażowej pracy z dziećmi za pomocą metody opartej o inne niż wszystkie założenia poprawa w funkcji podopiecznych była zauważalnie wyższa niż dzieci prowadzonych w „klasyczny” sposób. Praktyka Ramona w przeciągu roku przeniosła się z dwóch pokoi do na cały odział rehabilitacji dziecięcej gdzie pracowało 12 professionalych fizjoterapeutów.

Metoda CME Cuevas Medek Exercises posiada pewne specyficzne dla siebie założenia.
Prowokuje pojawienie się nieobecnych funkcji motorycznych. Prowokuje automatyczne odpowiedzi z układu kontroli posturalnej. Eksponuje części ciała na wpływ siły grawitacji oraz skupiona jest na podporze dystalnym względem centrum ciała. Nie zapomina również o konieczności wzmacniania i rozciągania struktur mięśniowych małego organizmu.

Praktycy metody wierzą, że jeżeli dziecko nie jest poddawane działaniu posturalnej „wolności” nie może przejść na kolejny poziom samodzielności. W dziecięcym ciele zawsze zawsze znajdują się pewne pokłady do poprawy funkcji uszkodzonych struktur mózgu i w metodzie MEDEK to właśnie jest cel terapii aby za pomocą specjalnych chwytów, wysokich pozycji z uwolnionymi rękami, oraz prowokacyjnych reakcji powodować prawidłowe reakcje postralne.

W gabinecie w Koronowie praktykujemy pracę z wykorzystaniem metody CME MEDEK a kursy i szkolenia wykonywane były bezpośrednio u samego twórcy metody Ramona Cuevasa dla tego, że staramy się aby nasza wiedza i umiejętności były jak najbardziej aktualne i na jak najwyższym poziomie.

 

 

Zobacz także: REHABILITACJA KORONOWO, CME MEDEK, MEDEK POLSKA, MEDEK BYDGOSZCZ, Rehabilitacja MEDEK