Stworzyliśmy indywidualną ofertę dla naszych pacjentów

Metoda IBITA BOBATH

Rehabilitujemy, uczymy prozdrowotnych nawyków, propagujemy aktywny tryb życia i przykładamy wagę do szeroko pojętej profilaktyki.

STYMULACJA BAZALNAKINESIOLOGY TAPING


Czym jest Metoda IBITA BOBATH

Jest to technika wykorzystania naturalnego ruchu w rehabilitacji. Stosowana jest zarówno przy leczeniu dzieci, jak i dorosłych chorych na porażenie mózgowe. Metoda Ibita Bobath została wymyślona, zaprojektowana i opisana pierwszy raz w 1948 roku przez jej autorkę, od której nazwiska wywodzi się obecnie nazwa tej techniki.

Berta Bobath oraz jej mąż – Karl, nie tylko zaprojektowali tę metodę, ale również z czasem też ulepszyli. Celem stosowania tej techniki rehabilitacji jest poprawne uczenie motoryki dla efektywnej kontroli ruchowej ciała. Ruch jest niezwykle istotnym aspektem funkcjonowania człowieka w środowisku, zarówno społecznym, jak i fizycznym. Dlatego też zrozumienie jego istoty ma ogromne znaczenie w leczeniu ludzi z ograniczonymi możliwościami motorycznymi.

Twórcy Metody Ibita Bobath odkryli, że ich terapia wykazuje się największą skutecznością w możliwie jak najkrótszym czasie po uszkodzeniu układu nerwowego. Idea stosowania tej terapii wymaga możliwie szybkiego włączenia do zespołu terapeutycznego rodziny pacjenta, logopedy, ergoterapeuty, a także psychologa.Jak wygląda terapia tą metodą

Główne zasady zastosowania techniki Ibita Bobath to przede wszystkim:

  • Usprawnienie i normalizacja napięcia mięśniowego, do czego wykorzystuje się nacisk, ciąg, obciążanie, opór, a także zatrzymywanie ruchu na określonym jego etapie. W tym celu zmusza się organizm do utrzymania go w jednej, konkretnej pozycji przez dany czas.
  • Stosuje się zatrzymywanie i uniemożliwianie nieodpowiedniego reagowania na pewne bodźce.
  • Wykorzystuje się punkty kluczowe, czyli głowę, szyję, obręcz barkową i miedniczną do wywoływania ruchów najbardziej zbliżonych do prawidłowych.
  • Wszystkie zasady stopniowo utrwala się podczas ich wykonywania w codziennych czynnościach, które wymagają ruchu.

Dlatego też w naszej pracy wykorzystujemy tę technikę, rozumiejąc tym samym, że poprawna motoryka ciała wpływa tak samo na rozwój fizyczny, jak i psychiczny człowieka.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub uwagi, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

FORMULARZ KONTAKTOWY

KILKA SŁÓW O NAS

Bydgoskie centrum rehabilitacji i terapii MEDEK, to wyspecjalizowana placówka zapewniająca rehabilitacje neurologiczną osobom w potrzebie od pierwszych miesięcy życia aż do późnej starości.


Naszym celem jest zapewnienie podopiecznym jak największej ilości oraz jak najlepszej jakości ruchu, ponieważ wierzymy że niezależność jest kluczem do życia na wysokim poziomie.


My w Social Mediach

POLUB NAS

Lubisz media społecznościowe? My też! Znajdź nas na Facebooku, Instagramie itd.Copyright MEDEK 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.