DMI – Dynamic Movement Intervention
DMI to zbiór technik terapeutycznych używanych podczas sesji terapeutycznych by pomagać i leczyć dzieci z zdiagnozowanym opóźnieniem ruchowym poprzez poprawę wrodzonych i automatycznych odpowiedzi posturalnych.
Osiągnięcie tego odbywa się poprzez torowanie aktywności dzieci w celu jak najpełniejszego oraz jak najszybszego osiągnięcia tzw. “rozwojowych kamieni milowych”. Celem terapii DMI jest prowokowanie uzyskania pożądanych i specyficznych odpowiedzi od dziecka w wyniku aplikowania dynamicznych ćwiczeń prowadzonych pod okiem terapeuty. Podczas ćwiczeń z zastosowaniem metody DMI stymulowana jest neuroplastyczność aby torować powstawanie nowych połączeń neuronalnych oraz nabywanie kolejnych “rozwojowych kamieni milowych”
Skuteczność metody DMI oparta jest na trzech podstawach teoretycznych:
- Neuroplastyczności
- Teorii dojrzewania
- Teorii selekcjonowania grup neuronalnych
Podczas pracy metodą DMI:
- Stymulujemy kontrole posturalną
- Promujemy Dojrzewanie Neurologiczne
- Rozwijamy automatyczną motoryczność
- Skupiamy się na funkcji
- Nie zawsze wymagana jest motywacja oraz pomoc ze strony dziecka
- Dziecko poddawane jest rosnącym siłą grawitacji a pomoc stopniowo przesuwana jest w okolice dystalne
- Rozciąganie mięśni odbywa się poprzez dynamiczne aktywności
- DMI wpływa na napięcie mięśniowe, odruchy pierwotne, oraz patologiczne wzorce ruchowe
- Dajemy dużą ilość informacji sensorycznej która stymuluje zmiany w synapsach mózgowych w celu dokonania zmian funkcjonalnych
- Wpływa na globalny rozwój ruchowy
Kiedy zacząć terapie metodą DMI? Odpowiedz brzmi teraz!! Podczas badania dziecka już w wieku noworodkowym można stwierdzić nieprawidłowości w rozwoju motorycznym dziecka. Wczesna i ukierunkowana interwencja jest w stanie ukierunkować rozwój bardziej prawidłowych i pożądanych wzorców ruchowych co w przyszłości skutkować będzie lepszym rozwojem motorycznym dziecka.
ZOBACZ TAKŻE: REHABILITACJA DZIECIĘCA, REHABILITACJA KORONOWO