Rdzeniowy zanik mięśni – SMA Rehabilitacja Koronowo

16 września 2021 by Mateusz Murawiecki
sma2-1-e1636576951946.jpg

Podczas naszej pracy w gabinecie w Koronowie oraz podczas wizyt domowych na terenie gminy koronowo często spotykamy się z wrodzonymi chorobami neurologicznymi. SMA to choroba nerwowomięśniowa dziedziczona genetycznie.

Zmiany degeneracyjne w obrębie struktur rdzenia kręgowego mogą prowadzić do bardzo dużego osłabienia w obrębie mięśni odpowiedzialnych za poruszanie się, zmiany pozycji a nawet oddychanie. W Polsce szacuje się że żyję ok. 1000 osób z rdzeniowym zanikiem mięśni a co roku rodzi się ok 40 nowych pacjentów w tym 30 z najcięższą formą choroby typu pierwszego. Obecnie rozróżniamy cztery typu rdzeniowego zaniku mięśni które charakteryzuję skrajnie odmienny przebieg. Podczas gdy typ pierwszy na ogół ma złe rokowania a choroba możliwa jest do wykrycia już w pierwszych miesiącach życia. Tak typ czwarty charakteryzuje się tylko zaburzeniem wzorca chodu w wieku dorosłym.

Nasza praca jako rehabilitantów w Centrum Rehabilitacji i Terapii MEDEK w Koronowie u pacjentów z SMA typu pierwszego, ponieważ tych pacjentów jest najwięcej i wymagają najbardziej profesjonalnej opieki, polega na rehabilitacji prewencyjnej. Pozycje ułożeniowe, rehabilitacja oddechowa, oraz utrzymywanie odpowiednich zakresów ruchomości w stawach kończyn dolnych i górnych ma na celu poprawę funkcjonowania i utrzymanie jakości życia na jak najlepszym poziomie.
Praca z SMA to nie tylko pozycje ułożeniowe, zaopatrzenie ortopedyczne i rehabilitacja oddechowa. Najważniejszym jest wzmacnianie mięśni które mimo znacznego osłabienia mają zdolność do pracy. Znalezienie sposobu aby w sposób bezpieczny i przystępny dla młodego człowieka zaktywizować wszystkie pokłady jego energii to to co stawiamy sobie za nadrzędny cel podczas naszej praktyki, ćwiczeń z pacjentami z SMA. Podczas naszej pracy zajmujemy się pacjentami od pierwszych miesięcy życia ponieważ leczenie farmakologiczne i szybko wdrożona profesjonalna rehabilitacja to na dzień dzisiejszy jedyny sposób aby nasi podopieczni cieszyli się ciekawym i jakościowym życie.

REHABILITACJA DOMOWA, REHABILITACJA KORONOWO, rehabilitacja neurologiczna, rehabilitacja SMA, MEDEK Bydgoszcz