Stworzyliśmy indywidualną ofertę dla naszych pacjentów

METODA PNF

Rehabilitujemy, uczymy prozdrowotnych nawyków, propagujemy aktywny tryb życia i przykładamy wagę do szeroko pojętej profilaktyki.

NDT BOBATHIBITA BOBATH


Czym jest metoda PNF

Podstawą filozofii PNF jest idea, że wszyscy ludzie, w tym osoby z niepełnosprawnością, posiadają niewykorzystany, ukryty potencjał. „ Herman KABAT, 1950.

Celem nadrzędnym jest osiągnięcie najwyższego poziomu partycypacji czyli współuczestnictwa podczas wykonywania ćwiczeń. Podczas ćwiczeń tą metodą duży nacisk kładziemy na mobilizację rezerw, potencjału który kryje się w każdym z nas.

Człowiek rozważany jest jako całość funkcjonująca w przestrzeni i potrzebująca jak największej swobody.

Można uznać ją za kompleksową metodę opartą na neurofizjologicznym funkcjonowaniu ciała człowieka, wykorzystywaną do kształtowania zaburzonych i odzyskiwania utraconych możliwości ruchowych.

Mózg nie wie nic na temat poszczególnych mięśni, zna jedynie ruch. Beevor(1903)

Zobacz też czym jest Metoda NDT BOBATHJak wygląda terapia tą metodą

W terapii wykorzystującej metodę PNF poprzez powtarzalne wzorce następuje proces nauczania ruchu.

Wielozmysłowe bodźcowanie wykorzystujące pobudzenia ze środowiska zewnętrznego takie jak bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe, błędnikowe sumują się z bodźcami z układu odpowiadającego za czucie głębokie.

Podczas pracy tą metodą wykorzystujemy takie składowe jak:

Kontakt manualny (odpowiedni chwyt), kontakt wzrokowy, kontakt słowny, opór manualny który zawsze jest odpowiednio dawkowany i indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta, trakcje, aproksymacje (dociśnięcie powierzchni stawowych), strechingu.

Nauczenie prawidłowych wzorców ruchowych ma na celu niedopuszczenie do pojawienia się nowych lub utrwaleniu się istniejących patologicznych wzorców ruchowych.

Terapia tą metodą poprawia równowagę i koordynację, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową, poprawia czucie głębokie, pomaga w pracy nad zwiększeniem zakresów ruchu, oraz toruje aktywności dnia codziennego ze szczególnym uwzględnieniem nauki chodu.

Wskazania

Choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniowe, skoliozy, polineuropatie, operacje i urazy ortopedyczne, zaburzenia połykania i oddychania, urazy rdzenia kręgowego, udary mózgu.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub uwagi, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

FORMULARZ KONTAKTOWY